Mata masująca

MATA MASUJĄCA BEURER MG 295
MATA MASUJĄCA BEURER MG 295
Masaż karku i całego kręgosłupa to nie tylko relaks, ale także rozluźnienie spiętych mięśni. Nie zawsze mamy czas i pieniądze na to, by móc pozwolić sobie na zabieg u masażysty, dlatego dla każdego, komu masaż sprawia przyjemność i ulgę, świetnym rozwiązaniem jest mata masująca.

Do czego służy mata masująca?

Mata do masażu kręgosłupa to swego rodzaju nakładka na krzesło, fotel lub siedzenie w samochodzie. Jest ona wyposażona w mechanizm umożliwiający wykonywanie różnego rodzaju masaży, a także w wiele dodatkowych funkcji, o których będzie mowa poniżej. Mata taka zasilana jest prądem elektrycznym, choć może też zawierać przejściówkę do zapalniczki samochodowej. Wystarczy podłączyć takie urządzenie, ustawić odpowiedni tryb i usiąść, a elementy znajdujące się wewnątrz maty, wykonują ruchy masujące.

Jaką matę masującą wybrać i kupić?

Nowoczesne maty masujące są przystosowane do wykonywania wielu rodzajów masaży i zawierają szereg funkcji i ustawień, dlatego z pewnością każdy znajdzie najlepszą dla siebie matę. Dodatkowo, niektóre modele umożliwiają przeprowadzenie kilku masaży, zarówno całościowych, jak i punktowych. We wszystkich urządzeniach tego typu można też regulować prędkość i nasilenie nacisku czy wibracji.

Maty masujące – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Na liście najczęściej kupowanych mat masujących w tym roku znajdziesz te pasujące na łóżko, fotel oraz do samochodu:

Korzyści płynące ze stosowania maty

Mata masująca może stanowić doskonałe uzupełnienie rehabilitacji kręgosłupa. Poprawia krążenie krwi, limfy i innych płynów organicznych, dzięki czemu wykazuje korzystne działanie w leczeniu pomocniczym zwyrodnieniu stawów. Zwiększa też dotlenienie i odżywienie wszystkich tkanek. Ponadto, masaż z użyciem takiej maty daje duże odprężenie i zapewnia rozluźnienie spiętych mięśni. To dobra opcja dla osób, które spędzają wiele godzin w jednej pozycji, co sprzyja naciągnięciom mięśni i powstawaniu stanów zapalnych. W przypadku jakichkolwiek chorób jednak, przed zastosowaniem maty, dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub zapytać o opinię rehabilitanta.

Zapewniają one następujące typy masaży:

 • Shiatsu,
 • Wibracyjne,
 • Rolujące (wałkujące),
 • Uciskowe,
 • Rozcierające,
 • Opukujące,
 • Ugniatające,
 • Rozgrzewające.

Materac z masażerem

Mata masująca BEURER MG 260
Mata masująca BEURER MG 260
Choć niniejszy artykuł poświęcony jest w większości matom masującym, warto tu wspomnieć również o materacach masujących. Są to przyrządy przypominające maty, jednak ich powierzchnia sięga ud, dzięki czemu masowanych może być więcej części ciała: kark, grzbiet, biodra i uda. Materace masujące (wibracyjne) przyspieszają regenerację mięśni po treningu i pomagają szybciej pozbyć się zakwasów. Dzięki zwiększaniu elastyczności mięśni przeciwdziałają powstawaniu kontuzji. Ponadto, powodują zwiększony przypływ energii i witalności. Z materaca wibracyjnego chętnie korzystają sportowcy, a także osoby w okresie rehabilitacji.

Masaż Shiatsu

Maty masujące są bardzo popularnym przyrządem między innymi ze względu na możliwość wykonywania masażu Shiatsu. Masaż ten wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza „leczniczy ucisk dłoni”. Nazywany jest też akupunkturą, akupresurą bez igieł, a także masażem punktowym. Korzyści płynące z takiego masażu są podobne, jak te, które mamy z masażu na macie.

Kamienie nefrytowe

Niektóre z modeli mat do masażu kręgosłupa zawierają kamienie nefrytu, które stanowią element masujący. To kamienie półszlachetne, naturalne źródła promieni podczerwonych, które przenikają w głąb ciała. Ich działanie przyspiesza regenerację organizmu, wzmacnia jego odporność i wpływa korzystnie na wydolność krążeniową.

Dodatkowe funkcje mat masujących

MATA MASUJĄCA MASAŻER CF2602 Luksusowa
MATA MASUJĄCA MASAŻER CF2602 Luksusowa
Maty masujące często zawierają wiele dodatkowych funkcji, które mają za zadanie zwiększać skuteczność działania masażu, a także zapewniać komfort ich użytkowania. Do funkcji takich można zaliczyć na przykład specjalne poduszki, mające wyciszać pracę mechanizmu masującego, czy odtwarzacze muzyki mp3. Najlepsze maty dają też szeroką gamę możliwości ustawień. Wiele urządzeń do masażu tego typu wyposażonych jest w element grzewczy i funkcję pozwalającą ustawić matę odpowiednio do wysokości użytkownika. Pożyteczne dodatki to także adapter pozwalający na podłączenie maty do zapalniczki samochodu, czy też funkcja automatycznego wyłączania.

Producenci i cena mat masujących

Wśród użytkowników mat masujących dobre opinie mają tacy producenci jak Beurer, Casada, Homedics, Royal, Wellneo czy Medisana. Maty i materace masujące na fotel kosztują od 100 do 1500 złotych. Profesjonalna mata masująca może jednak stanowić wydatek rzędu 4000 złotych. Porównanie cen poszczególnych produktów oraz ich wyposażenia pozwoli na wybranie najlepszej maty.

Mata masująca Beurer Aktualna cena
Mata masująca Homedics Aktualna cena
2 komentarze
 1. Jędrzej 2 lata ago
  Reply

  Interesują mnie opinie lekarzy dotyczące mat masujących. Spotkał się ktoś z Was z takimi opiniami? Ogólnie lekarze mówią, że można czy raczej nie?

 2. Mariusz 1 rok ago
  Reply

  Masażystka rehabilitantka była wyraźnie zdziwiona dobrym stanem mojego kręgosłupa. Wskazałem że stosuje matę masującą , to potwierdziła dobre działanie tego urzadzenia ( w zasadzie już druga taka opinia od masażysty ) przestrzegała jedynie przed funkcją wibracji bo ponoć uszkadza chrzastki. Jednym słowem masaż z mat jak najbardziej ale bez wibrowania.

Dodaj opinię

Your email address will not be published.