Wałek do masażu

WAŁEK DO MASAŻU
WAŁEK DO MASAŻU
Napięte mięśnie mogą powodować ból, wolniejszą regenerację, mniejszy zakres ruchu i zwiększone prawdopodobieństwo kontuzji. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem jest rozmasowanie mięśni, które zapewnia ich większą elastyczność i dotlenienie, a także przyspiesza wydalanie zbędnych produktów spalania materii. Wałek do masażu to najlepszy przyrząd do tego rodzaju zabiegów: jest lekki, prosty w użyciu i zapewnia doskonałe rezultaty.

Do czego służy wałek do masażu?

Wałek do masażu (wałek do rolowania, roller do masażu, wałek piankowy, foam roller) to przyrząd, który z powodzeniem stosowany jest do regeneracji lub jako element treningu sportowców, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Pozwala na rozmasowanie powięzi mięśniowej i rozbicie zgrubień mięśni, które tworzą się w wyniku przeciążeń. Wykorzystywany jest też do ćwiczeń kształtujących sylwetkę i zmuszających mięśnie głębokie do większej pracy. Wałek taki wykonany jest z różnej grubości pianki, gładkiej lub karbowanej.

Jaki wałek do masażu wybrać i kupić?

Podstawowym kryterium wyboru wałka jest jego twardość. Generalnie wyróżnia się wałki miękkie, średnie i twarde. Wybór odpowiedniego rollera uzależniony jest od stopnia napięcia mięśni, masy mięśniowej oraz częstotliwości uprawiania sporu. Wybierając odpowiedni dla siebie wałek do rolowania trzeba też wziąć pod uwagę jego kształt i rodzaj wypustek. Poniżej przedstawiamy omówienie poszczególnych kryteriów.

Wałki do masażu – Ranking TOP 10 najpopularniejszych

Ranking najpopularniejszych wałków do rehabilitacji i masażu:

Twardość rollera

Roller miękki będzie dobry dla osób początkujących, z dużym napięciem mięśniowym lub bólem mięśni. Wałek o średniej twardości przeznaczony jest dla osób regularnie uprawiających sport (zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie). Natomiast roller twardy zaleca się do stosowania osobom o niskim napięciu mięśniowym lub o dużej masie mięśniowej.

Rodzaj powierzchni

W sklepach dostępne są wałki do rolowania gładkie lub z wypustkami. Oba rodzaje przyrządów służą do ucisku powięzi mięśniowej, a wybór powierzchni zależy od partii ciała, którą chcemy masować. Wałki o gładkiej powierzchni są bardziej uniwersalne. Można stosować je do masażu wszystkich partii mięśni na stopach, nogach, plecach i ramionach. Z kolei rollery o karbowanej powierzchni przeznaczone są do masażu dużych mięśni: dwugłowego i czworogłowego uda. Wypustki umożliwiają dotarcie do głębszych warstw mięśni, powodując bardziej intensywną stymulację. Ponadto, poprawiają przepływ krwi i limfy, sprzyjając usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu, co z kolei pomaga pozbyć się cellulitu.

Kształt rollera

THORN Wałek do masażu Roller MTR PRO
THORN Wałek do masażu Roller MTR PRO
Najczęściej spotykany kształt rollera to podłużny wałek, który służy do rolowania kończyn. Do masażu mięśni przy kręgosłupie najlepiej nadaje się roller przypominający kształtem ósemkę. Pozwala on na odciążenie prostowników kręgosłupa, zapewniając przyjemne rozluźnienie. Do rolowania mięśni stosowane są też specjalne piłki – zarówno gładkie, jak i karbowane. Małe piłki są bardziej precyzyjne i zapewniają działanie na głębszych partiach mięśni. Większe piłki to przyrządy świetnie sprawdzające się w masażu pośladków, barków, a także mięśni dwugłowych i czworogłowych uda.

Masaż rollerem

Masaż przy pomocy wałka powinien być przeprowadzany powoli i dokładnie. Stosowany może być do wszystkich partii ciała. Umieszczamy go pod wybraną grupą mięśni i przetaczamy się po nim. Zaczynamy od tego miejsca, które jest najbardziej spięte, zazwyczaj są to mięśnie nóg. Warto pamiętać, że rolowanie nie może być nazbyt intensywne i sprawiać zbyt dużego bólu. Pojedyncza sesja masażu na jedną grupę mięśniową powinna trwać do jednej minuty (ewentualnie może zostać przedłużona, jednak nie więcej niż do 10 minut). Po przekroczeniu pewnej granicy czasowej na skórze mogą pojawić się siniaki.

Producenci i ceny rollerów do masażu

Wałki do masażu mają w swojej ofercie takie firmy jak FleXifit, Blackroll i Zipro, a także Adidas, Reebok i Nike. Małe wałki, na przykład do rehabilitacji dłoni, są tanie, gdyż kosztują kilkanaście złotych. Większe wałki piankowe to wydatek od 40 do 200 złotych.

5 komentarzy
 1. Janina 2 lata ago
  Reply

  Fajne te wałki do rolowania.. szkoda, że muszę jeszcze czekać te kilka dni na kuriera 😀

 2. Memi 1 rok ago
  Reply

  Mam taki z Decathlonu. Na początku wszystko boli jak diabli, a potem trzeba mocniej, bo się człowiek uodparnia:D

 3. Helka68 1 rok ago
  Reply

  Jak wygląda dokładnie ten wałek do masażu kręgosłupa, bo jakoś nie mogę sobie go wyobrazić:P

 4. Megi 1 rok ago
  Reply

  Wszystko fajnie, ale spróbujcie się pomasować wałkiem z igłami haha. Wałek z wypustkami wymięka:P

 5. Ingrid 1 rok ago
  Reply

  Czy to są te tzw rolki do masażu, czy to jeszcze coś innego, bo się pogubiłam???

Dodaj opinię

Your email address will not be published.